Yurtdışında Öğretmenlik Yapmak İstiyorum


Sponsorlu Bağlantılar

“Yurt dışında öğretmenlik yapmak istiyorum,” diyen öğretmenler, süreç içerisinde takip etmeleri gereken yol haritasını araştırıyor. Yurt dışında öğretmenlik yapabilmek için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sene yapılan Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavına başvurmanız gerekiyor.
Öğretmenlik yapabileceğiniz ülkeler arasında Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Asya ve Afrika ülkeleri sayılabilir. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde öğretmenlik yapmak için belli kriterleri sağlamanız gerekir. Bununla birlikte, İngiltere, İrlanda, Hollanda, Almanya, Belçika, Fransa, İsviçre, İtalya, Portekiz, İspanya, İsveç, Danimarka, Norveç, Fin ve Bulgaristan'da da öğretmenlik yapabilirsiniz. ABD'de ise okulla ve bölgeye göre farklı eğitim arayüzleri, sınıf sayıları ve çalışma programları mevcuttur. Avustralya ve Yeni Zelanda'da ise, sertifika alarak kolaylıkla öğretmenlik yapabilirsiniz. Asya ve Afrika ülkelerinde de öğretmenlik pozisyonları vardır. Ancak, bu ülkelere taşınmadan önce her biri için ayrı ayrı iş başvurusu yapmanız ve diğer gerekli kriterleri sağlamanız gerekecektir.

Türkiye'deki çoğu üniversitenin Almanya'da denkliği var. Dolayısıyla genel olarak hangi üniversite olursa olsun yurt dışında öğretmenlik yapmanıza engel değil.
Yurtdışı öğretmenlik sınavına; lisans, yüksek lisans ve doktora derecesi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları katılabilir. Sınavın alanı ile ilişkili olarak öğretmenlik mesleği süresinin en az yıl olması gerekmektedir. Ayrıca, İngilizce dilini iyi seviyede bilip sınavda başarıyla geçmelidir.

il dışına çıkarken bile memurun normal resmiyete göre izin alması gerekiyor . memuriyet mahallini terk edemez. il dışına çıkışlar böyleyken yurt dışına çıkışta tabi ki izin almak gerekir. il dışına çıkarken bile memurun normal resmiyete göre izin alması gerekiyor .
Türkiye'deki bir öğretmen, Almanya'da çalışmak istiyorsa, Almanya tarafından verilen çeşitli vize ve izinlere bağlı olarak çalışabilir. Almanya'daki bir eğitim kurumu, özellikle bu konuda bir öğretmeni işe almak istediğini belirterek, bu süreci kolaylaştıracak çeşitli prosedürleri destekleyebilir. Almanyaya çalışma izni talebiyle ilgili daha fazla bilgi için, Türkiye'deki Almanya Büyükelçiliği'ne başvurmak isteyebilirsiniz.