Meb Alan Değişikliği 2022


Sponsorlu Bağlantılar

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında kadrolu öğretmen olarak görev yapanların alan değişikliği takvimi açıklandı. Alan değişikliği için başvurular 7-11 Şubat 2022 tarihleri... Kul hakkı yediniz, bunu bu millet unutmayacak.
Alan değişikliği her branşta farklı şekilde uygulanmaktadır. Örneğin futbol oyununda alan değişikliği, satranç oyununda ise alan yeniden oluşturulması olarak yapılabilir. Aynı şekilde basketbol, voleybol, tenis, badminton gibi sporların tümünde alan değişikliği yapılabilmektedir.

Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı; Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya; İlköğretim Matematik alanına Matematik; Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların alan değişikliği işlemleri yapılabilir.
2022 Alan Değişikliği başta futbol olmak üzere, dünya çapında tüm spor branşlarını kapsayacak. Örneğin; basketbol, tenis, golf, yüzme, voleybol, atletizm alanlarında da değişiklikler olacak. Ayrıca, iç saha sporları da dahil edilecek.

Cevap: Il içi alan degisikligi kilavuzunun 2.2 1/a maddesinde yer alan hüküm geregince yan alaniniz olan Türk Dili ve Edebiyati alanina brans degisikligi yapabilirsiniz. TTK'nin 80 sayili kararina göre Türkçe alanina basvuru yapamazsiniz.
Bir öğrenci branş değişikliği talebinde bulunabilir ancak branş değişikliği talebi onaylanmadan önce üniversitenin belirlediği kurallara göre öğrencinin eğitimini etkiliyen bazı süreçleri tamamlaması gerekebilir. Bu süreçler arasında, öğrencinin okulunda başarılı bir şekilde tamamladığı mevcut programın derse ait notları, gerekli öğretim kurulu kararları ve mevcut branşın akademik danışmanından alınan imzalı mektuplar olabilir. Okul müdürü veya kurumun hizmet içi personelinden talep edilen diğer belgeler de istenebilir. Branş değişikliği talebinin değerlendirilmesi için bu belgeleri toplayıp sunmak öğrencinin sorumluluğundadır.

MEB alan değişikliği iş ve işlemleri için geçen yıl 30 Aralık 2021 tarihinde 2022 Öğretmenlerin alan değişikliği takvimi yayımlamış, ardından 7-11 Şubat 2022'de başvuruların sistem üzerinden alınması ve onay süreci gerçekleştirilmiş, 21-25 Şubat'ta tercih başvurularının alınması ve eğitim kurumu müdürlüklerince ...
Mevzuat değişiklikleri, 2023 yılının başlamasıyla birlikte devreye girecektir.

Millî Eğitim Bakanlığı diplomaya dayalı öğretmen branş/alan değişikliğini 1 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirmiştir. Bakanlığımızın 2023 yılında da branş/alan değişikliğine dair çalışmalar yaparak bir atama takvimi belirlemesi gerekmektedir.
Bir öğretmen herhangi bir alan değişikliği için müfredat çalışma süreç ve planının gözden geçirilmesini tamamlaması gerekiyor. Bu süreç eğitim kurumuna ve öğrencilere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak, öğretmenler genellikle yılda bir kez alan değişikliği yapabiliyorlar.

Alan değişikliği kararı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl alınmamaktadır. Alan değişikliği onayı, gelen talepler yönünde verilmektedir. MEB, son 11 yılda alan değişikliği yapılmasına 8 defa izin vermiştir.
Branş değişikliği öncelikle ilgili okulun kabul sürecini geçmek için başvuruda bulunmak ve başarılı bir şekilde kabul almak şartı aranmaktadır. Ayrıca değişiklik yapmak istediğiniz branşın kriterlerine uygun olup olmadığınıza da karar vermeniz gerekir. Eğer kriterleri karşılıyorsanız, okuldaki ilgili yöneticilere başvurmak gerekebilir. Genellikle branş değişikliği konusunda rehberlik veya öğretmen danışmanlarından yardım almak en iyisi olacaktır. Bununla birlikte, zorunlu derslerinizi tamamlamanız ve seviye atlamak için gerekli notları almanız da gerekebilir.

Peki, alan değişikliği başvurusu nasıl yapılır? Alan değişikliği başvuruları 7 Şubat ve 11 Şubat tarihleri aralığında alınacak. Öğretmen alan değişikliği başvuru işlemleri mebbis.meb.gov.tr veya personel.meb.gov.tr adreslerindeki Elektronik Ön Başvuru Formu aracılığıyla yapılacak.
Evet, öğretmenler branş değiştirebilir. Ancak, bu durum farklı okullarda farklı şekillerde uygulanmaktadır. Bazı okullarda İNGÖĞRETİM Kurumları tarafından belirlenen kurallara göre öğretmenlerin branş değiştirmeleri kolaylaştırılmış olabilir. Diğer okullarda ise öğretmenlerin daha esnek olarak kendilerini yetiştirecek eğitim ve gelişim programlarına katılmaları gerekebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ne uygun olarak alan değişikliği yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı uygun gördüğü takdirde öğretmenler alanına uygun olan farklı bir branşa geçiş yapabilir.
Kanunların değişmesine başvuru herhangi bir birey veya kurum tarafından yapılabilir. Ancak, genellikle eyalet ve federal meclislerinin, yerel hükümetlerinin, özel toplulukların veya hükümet dairelerinin meclisleri tarafından yürütülen bazı eylemler aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu eylemler, yasalara ulusal, bölgesel veya yerel kanunlaştırma, düzenleme ve değişikliklerin gerçekleştirilmesi olabileceği gibi, genel yönetmeliklerin, resmi emirlerin ve tüzüklerin ya da hükme dayalı kararların değiştirilmesi de olabilmektedir.