Hangi Öğretmenler Alan Değişikliği Yapabilir


Sponsorlu Bağlantılar

Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların alan değişikliği işlemleri yapılabilir. Fakat bunun dışında örneğin sınıf öğretmenlerin branş öğretmenliği veya okul öncesi öğretmenliği alanına alan değişikliği yapılamaz.
Öğretmenler, mevcut ücretli görevlerinde veya branşlarında değişikliklere gitmek istedikleri zaman, kendi mevcut örgütlerinden talepte bulunabilirler. Eğer öğretmenin isteği örgüt için uygun ise, öğretmen branş değiştirebilir. Ancak, öğretmenin kurum tarafından uygun bir branşa geçmesi için yeterli bilgi ve becerisi olması gerekebilir.

Alan değişikliği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine uygun olarak yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı uygun gördüğü takdirde, öğretmenler alanına uygun olan farklı bir branşa geçiş yapabilir.
Genel olarak toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığa karşı olan ve bu konuda bir değişikliğe öncü olmak isteyen her birey başvurabilir. Aynı şekilde, alanında uzman olanlar, genellikle sosyal gerçeklikleri dikkate alarak, farklı öneriler sunma ve nezaketli katılım sağlama yeteneğine sahip olan aktivistler ve politikacılar da bu tür bir değişikliğe başvurabilir.

Kadrolu ve adaylık süreci tamamlanmış, öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil eden ve görev yaptığı alan dışında başka bir alana kaynak olan lisans düzeyinde yükseköğretim bitiren öğretmenlerin başvurabileceği alan değişikliği başvuruları şubat ayında alınacak.
Evet, iki üniversite bitiren öğretmen alan değişikliği yapabilir. Ancak, bu durum öğretmenin alacağı kademe ve ücret düzeyini etkileyebilir. Her ne kadar bir öğretmen eğitim alanındaki temel becerilere sahip olsa da, dersin içeriğini anlamak ve bu konuya odaklanmak için uygun olmayabilecek diğer alana geçmek için özel eğitim alması gerekebilir.

Hizmet süresi daha fazla olanın yer değiştirilmesine öncelik verilir. İki Üniversite Bitiren Öğretmen Alan Değişikliği Yapabilir mi? İkinci üniversiteyi bitiren öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği uyarınca alan değişikliği yapabilir.
Evet, öğretmenler alan değişikliği yapabilir. Özellikle özürlü çocuklar ve özel gereksinimli çocuklar icin izin almaksizin öğretmenler edebiyat alanindan diğer alanlara geçiş yapabilirler. Ancak, öğretmen bir alan değişikliği istediğinde, mevcut okul yetkililerinin izni gereklidir. Genel olarak, ders programına göre öğretmen alan değişikliği yapmak için en az 1 hafta süresi vardır. Okul yetkilileri, öğretmenin alan değişikliği işlemini dikkatlice gözden geçirerek karar verir.

Cevap: Il içi alan degisikligi kilavuzunun 2.2 1/a maddesinde yer alan hüküm geregince yan alaniniz olan Türk Dili ve Edebiyati alanina brans degisikligi yapabilirsiniz. TTK'nin 80 sayili kararina göre Türkçe alanina basvuru yapamazsiniz.
Alan değişikliği çoğunlukla maç sporlarında (futbol, basketbol, voleybol vb.), atletizm ve olimpik sporlarda görülür. Buna ek olarak, yarış sporlarında da alan değişiklikleri olabilir.

Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı; Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya; İlköğretim Matematik alanına Matematik; Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların alan değişikliği işlemleri yapılabilir.
Branş öğretmeni pozitif çıkarsa, öğrencilerin ders materyaline daha ilgili olması, daha iyi bir öğrenme süreci ve daha fazla başarı beklenmesi olasıdır. Branş öğretmeni, öğrencilerine pozitif enerji ve motivasyon vermek için çaba göstermelidir. Aynı zamanda, öğrencilere skorlara ve notlara karşı hafif bir baskı uygulanmasını azaltacaktır. Ek olarak, branş öğretmeni, her biri için farklı öğrenci stillerine özel olarak özel öğretim stratejileri geliştirebilir. Öğrencilerin deneyim ve öğrenme zevklerini keşfetmek için de fırsatlar aramasını sağlayabilir.

Sınıfta ders veren branş öğretmeninde Covid-19 pozitif vaka saptandı. Ne yapmalıyız? Pozitif vaka olan öğretmen, sağlık kuruluşunun takibinde olur ve okulda eğitime devam etmez. Bu sınıftaki öğrenciler, temaslı kabul edilir ve okula devam eder.
Evet, öğretmenler başka bir kuruma geçebilir. Öğretmenler, mevcut kurumlarında tayin istemeye hak kazanabilir veya yeni kurumlara başvurabilir. Ayrıca, ülke içindeki diğer kurumlarda ikamet etmeye devam ederken mesleki gelişimlerini artırmak amacıyla özel okullara da taşınmaları mümkündür.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen olarak çalışmakta olan kişilerin de genel hükümler çerçevesinde başka bir kuruma naklen atanmaları mümkündür.
Öğretmen memurluğa geçebilir, ancak bu kişinin görev yeri öğretmenlikten memurluğa geçiş için uygun olmalıdır. Ayrıca, memurluk için gerekli sınavlara girip başarılı olması da gerekir.