Kimler Alan Değişikliği Yapabilir 2022


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap: Il içi alan degisikligi kilavuzunun 2.2 2/a maddesinde yer alan hükümler geregince, öncelikle mezun oldugunuz alana, sonra varsa yan alaniniza, o da yoksa Zihinsel Engelliler Sinif Ögretmenligi alanina alan degisikligi yapabilirsiniz.
Kurumsal kişiler veya özel bireyler, yerel yönetimler, hükümetler ve uluslararası topluluklar ya da kuruluşlar değişiklikleri yapabilir. Bunlar arasında kanun yapıcılar, araştırmacılar ve siyasetçiler bulunur. Bazen bu grupların tümü çeşitli hedefleri gerçekleştirmek için birlikte çalışır.

Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların alan değişikliği işlemleri yapılabilir. Fakat bunun dışında örneğin sınıf öğretmenlerin branş öğretmenliği veya okul öncesi öğretmenliği alanına alan değişikliği yapılamaz.
Branş değişikliği, bir öğrencinin akademik hayatında gerektiğinde yapılabilecek bir işlemdir. İki temel yönde yapılmaktadır: Üniversitedeki okuduğu bölümden başka bir bölüme geçmek ve okul bittikten sonra çalışma hayatında başka bir alana geçiş. Her iki durum için de farklı prosedürler izlenmelidir. Bir üniversitedeki okuduğu bölümden başka bir bölüme geçmek, öğrencinin okuldaki akademik kaydının kontrol edilerek onaylanması ile başlar. Ardından, öğrenciye her bölümde zorunlu olan dersler verilir ve önerilerde bulunulur. Eğer öğrenci bunları aynı anda tamamlayamazsa, bu durumda uygun bölümler ile değişiklik yapabilmesi mümkün olur. Bu değişiklikleri yapmak için öğrencinin yeteneklerini ve beklentilerini belirlemek çok önemlidir. Eğer okul bittikten sonra çalışma hayatında başka bir alana geçmek isteniyorsa, öncelikle kariyer hedeflerinin netleştirilmesi ve üniversite dersleri ile ilgili geri kazanılmış bilgilerin sınanabileceği iş başvurularına odaklanmak gerekir. Ayrıca, alanını değiştirmek isteyen öğrenciye uygun yeni kurslar ve workshop'lar da sunulmalıdır. Bunlara ek olarak, iş deneyimine sahip olmak için staj veya iş tecrübesi almak da gerekebilir.

Peki, alan değişikliği başvurusu nasıl yapılır? Alan değişikliği başvuruları 7 Şubat ve 11 Şubat tarihleri aralığında alınacak. Öğretmen alan değişikliği başvuru işlemleri mebbis.meb.gov.tr veya personel.meb.gov.tr adreslerindeki Elektronik Ön Başvuru Formu aracılığıyla yapılacak.
Bir öğretmenin bir akademik yılda kaç defa alan değişikliği yapmasına ilişkin olarak, Genel Akademik Yönetmelikler ilgili üniversite veya okulun sorumluluğunda. Genel olarak, bir öğretmenin bir akademik yılda bir kez alan değişikliği yapmasına izin verilir. Bazı üniversitelerde, öğretmenler yıl boyunca iki veya üç kez alan değişikliği yapabilir. Hangi durumda olduğunuzu öğrenmek için, kendi üniversitenize veya okulunuza başvurmanızı öneririz.

Alan değişikliği kararı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl alınmamaktadır. Alan değişikliği onayı, gelen talepler yönünde verilmektedir. MEB, son 11 yılda alan değişikliği yapılmasına 8 defa izin vermiştir.
Evet, sınıf öğretmeni alan değişikliği yapabilir. Ancak, bu değişiklik için ilgili okul yönetim kurulu veya yetkililerinin onayı gerekmektedir. Öğretmenler, normal süreçlerini izleyerek isteklerini belirterek okul müdürüne veya diğer yetkililere bildirebilir. İlgili yetkililer tarafından uygun bulunması durumunda, sınıf öğretmeni alanında değişiklik yapılabilir.

Alan değişikliği yapmak isteyen sınıf öğretmenleri alan değişikliği başvurusu yapamamaktadır. Çeşitli kurs ve seminer alınmasının ardından Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile başka alana geçiş sağlayabilirler.
Evet, öğretmenler Alan değişikliği yapabilir. Ancak, bu değişikliklerin kendilerinin üzerinde bağlı bir okulun onayını almasını gerektiren açık bir süreçle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu süreç, söz konusu öğretmenin,, şu anda çalıştığı okuldan, yeni atılmak istediği okula başvurabilmesini veya yeterli miktarda onay alana kadar bu iki okul arasında bir transferi içeren bir prosedür içermektedir.

Cevap: Il içi alan degisikligi kilavuzunun 2.2 1/a maddesinde yer alan hüküm geregince yan alaniniz olan Türk Dili ve Edebiyati alanina brans degisikligi yapabilirsiniz. TTK'nin 80 sayili kararina göre Türkçe alanina basvuru yapamazsiniz.
Değişiklikler ile ilgili herhangi bir şart yoktur. Ancak ülkedeki mevzuatın gerektirdiği şartlar ve kurallar dikkate alınarak uygulanmalıdır. Bu kapsamda, hava mevzuatına göre, hava aracı yetkisi almak için pilotların her 3 yılda bir sınavla yeterliliklerini kanıtlamaları gerekebilir. Bu durum türüne göre ve ülkeye göre değişebilir.

Yani alan değişikliği yapsa bile eski alan ve yeni alanın toplamda 3 yıl süre olması il içi veya il dışı tayin için yeterli olacaktır. Burada önemli olan, alan değişikliği yapan eğitimcinin okulunda 3 yılı bir şekilde doldurmuş olmasıdır. 3 yılı doldurmayan öğretmenler herhangi bir şekilde alan değişikliği yapamazlar.
Alan değişikliği işleminin tamamlanması için vade süresi değişebilir. Bu sürenin ne kadar olacağını belirleyen anlaşma ve mevzuat hükümleri vardır. Genellikle, alan değişikliği projesi çerçevesinde tespit edilen tüm işlemlerin tamamlanmasına göre bir vade belirlenir.

MEB alan değişikliği iş ve işlemleri için geçen yıl 30 Aralık 2021 tarihinde 2022 Öğretmenlerin alan değişikliği takvimi yayımlamış, ardından 7-11 Şubat 2022'de başvuruların sistem üzerinden alınması ve onay süreci gerçekleştirilmiş, 21-25 Şubat'ta tercih başvurularının alınması ve eğitim kurumu müdürlüklerince ...
Alanı değiştirmek için, ilgili alana tıklayın ve içerik düzenleyici aracını kullanarak yazıyı yeniden düzenleyin veya alan içeriğini silip yeni bir alan içeriği ekleyin. Daha karmaşık alanlar için HTML kodunu veya Javascript kodunu manuel olarak değiştirebilirsiniz. Özel alanlar ve uygulama alanlarını değiştirmek için, web sitesinin web sunucusundaki uygun dosyalara erişmek ve bunları düzenlemek gerekebilir.