Öğretmenler Günü Pano Dokümanları


Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye'de her yıl 24 Kasım günü Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk'ün başöğretmen olduğu 24 Kasım günü, 1981 Atatürk Yılı'nda Kenan Evren tarafından Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir. Öğretmenler Günü'nün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.
Kutlama, her yıl 5 Kasım'da en saygın mesleklerden birinin adını vermek için kutlanan bir gündür. Öğretmenler Günü, 1923 yılında ilk kez Uluslararası Eğitim Birliği tarafından kutlanmaya başlanmıştır. Tarihi, öğretmenlerin mesleğine ve eğitime katkılarını övmek için başlamıştır. O dönemlerde Avrupa’da öğretmenler İkinci Dünya Savaşı sonrasında oluşturulan yeni devletler tarafından teşvik edilmişti. Bunun yanı sıra, öğretmenlerin eğitime katkılarını anmak amacıyla çeşitli ülkeler de çeşitli tarihlerde onurlandırma seremonileri ve özel etkinlikler düzenlemişlerdir. 1957 yılında uluslararası tarih bunu destekledi ve UNESCO, 'öğretmenin rolüne vurgu yapmak için' Öğretmenler Gününün 'Uluslararası Öğretmen Günü’ olarak resmen tanımlanmasını destekledi. Bugün, öğretmenlerin mesleklerini kutlamak için çeşitli gelenekler ve aktiviteler düzenlenmektedir. Öğretmenler, anne babalara öğrenme materyalleri veya küçük hediye kutuları vermekten özel bireysel ödüller sunmaya kadar çeşitli şekillerde onurlanmaktadır.

NEDEN 24 KASIM? 24 Kasım'ın Öğretmenler Günü olarak seçilme nedeni, 1928'de Mustafa Kemal Atatürk'ün başöğretmen sıfatını resmen aldığı günün yıldönümü olması. Kararın 1981'de alınması ise bu yılın Atatürk'ün doğumunun 100. yılı olmasından kaynaklanıyor.
Öğretmenler Günü, öğretmenlerin çalışmalarının ve emeklerinin takdir edilmesi için kutlanan bir gündür. Öğretmenler, gelecek kuşakları yetiştirmek, onlara eğitim ve bilgiyi aktararak yol göstermek için önemli bir rol oynarlar. Her yıl Kasım ayının 4. pazartesi günü olan bu günde, öğretmenlere teşekkür edilir ve onlara destek verilir.

Hindistan, Öğretmenler Günü'nü 5 Eylül'de kutlar. Murtaza Mutahhari'nin öldürülüşünün yıldönümü olan 2 Mayıs günü Öğretmenler Günü'dür. Malezya'da Öğretmenler Günü 16 Mayıs'ta kutlanır. Türkiye'de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır.
Hayır, dünyanın birçok ülkesinde Öğretmenler Günü kutlanmaktadır. Örneğin ABD'de, öğretmenler her yıl 5 Eylül günü kutlanmaktadır. İngiltere'de, öğretmenler Ekim sonu haftasının çarşamba günü kutlanmaktadır. Bazı ülkelerde, öğretmenler çeşitli zamanlarda kutlanmaktadır ve bu kutlamalar değişik tarihlere sahip olabilir.

Pek çok ülkede 1994 senesinden beri UNESCO'nun da önerisi ile 5 Ekim tarihinde kutlanan Öğretmenler Günü, Türkiye'de 24 Kasım tarihinde kutlanır.
Türkiye'de, her yıl 10-16 Ekim tarihleri arasında kutlanan Öğretmenler Haftasıdır. Bu hafta genellikle Türkiye'deki öğretmenlerin ve eğitimcilerin katkılarının ve başarılarının özellikle anılması için kutlanır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün başöğretmen olduğu 24 Kasım günü, Kenan Evren tarafından Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir. Atatürk Yılı ilan edilen 1981 yılında 12 Eylül Askerî İdaresi tarafından başlatılmış bir uygulamadır.
Öğretmenler Günü 21 Haziran 1923'te Yunanistan'da okul öğretmeni Aristarkhos Zahos tarafından kurulmuştur.

Öğretmenler Günü Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü olan 1981'de, başöğretmen olduğu günün yurt çapında kutlanmasına karar verilmesiyle ortaya çıkmıştır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği'ni kabul ettiği gündür.
Öğretmenler Günü, bir ülkede öğretmenleri övmek, onların çabalarını onurlandırmak ve öğretmenlik mesleğini özendirmek amacıyla kutlanan bir gün olup, dünyada çeşitli günlerde kutlanmaktadır.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ HEDİYE SEÇENEKLERİKadın öğretmenlere; çiçek, takı, kozmetik ürünlerinin yanı sıra, kişiye özel kalem, not defteri, roman gibi hediyeler alınabilir. Öte yandan tekstil ürünleri, biblo gibi süs eşyaları da hediye edilebilir.
Öğretmenler Günü için hediye seçiminde, öğretmenin kişisel beğenisine ve ilgilerine göre değişiklik göstermektedir. Öğretmenlerin çoğu kalem, defter, kahve fincanı, kartvizit tutucu, çanta, kupa, kitap gibi hediyelerden hoşlanır. Ayrıca tablo, masa saati, âdeta özel olarak tasarımlanmış halılar, üzerine ismi yazılmış kupa ya da bir mektup ya da not öğretmene olan sevgiyi ve hayranlığı ifade etmek bakımından da yardımcı olabilir. Öğretmenler Günü hediyesi seçerken, öğretmenin sürpriz ve günlük hayatın stresinden kurtulmasına yardım edecek, onu mutlu ve gülümseteci hediyeler seçmek her zaman daha iyi bir seçim olacaktır.