Yurt Dışı Öğretmenlik Maaşları


Sponsorlu Bağlantılar

Yurt dışında görevlendirilecek öğretmenlerin görev süresi 1 (bir) yıldır. Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonunca uygun görülmesi halinde görev süreleri en fazla 4 (dört) yıl daha uzatılabilir.
Yurtdışı öğretmenlik görev süresi ile ilgili bir kural yoktur. Bir okulda öğretmenlik görev sürenizin ne kadar olacağı öğrencinin ders programı ve ücretiniz ile ilgili olarak aranılan özelliklere bağlı olarak değişecektir. Bir ders saati 15-25 dakika arasında değişebilir ve her öğretmenin en azından haftada 20 ders saati alması beklenir. Bazı öğretmenler haftada 30 ders saati veya daha fazlasına çalışabildikleri gibi, bazı durumlarda, günlük 5-6 ders saati veya daha azı da çalışmak mümkün olabilir.

“Yurt dışında öğretmenlik yapmak istiyorum,” diyen öğretmenler, süreç içerisinde takip etmeleri gereken yol haritasını araştırıyor. Yurt dışında öğretmenlik yapabilmek için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sene yapılan Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavına başvurmanız gerekiyor.
Avrupa'daki ülkeler arasında öğretmen ma aşları her ülkede değişmektedir. Örneğin, İngiltere'de bir tek lisans öğretmeninin ortalama aylık tazminatı 25.052£ civarındadır. Fransa'da ise öğretmen maaşları, sözleşme dahilinde belirlenen asgari bir prim ve yıllık çalışma saatlerine bağlı olarak tahminen ortalama 1400-1800€ arasında değişmektedir. Almanya'da ise ortalama öğretmen maaşları 2200-2500€ arasındadır. Yine, Hollanda'da bir lisans öğretmeninin ortalama maaşı 2600€ civarındadır. Bu ülkelerdeki öğretmen maaşlarını etkileyen temel faktörler arasında kişinin konumu, eğitim seviyesi ve çalışanın tecrübesi sayılabilir.

a) Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenlerin Mesleki Yeterlilik Sınavı, Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 13 Şubat 2021 Cumartesi günü saat 10.00'da Ankara'da merkezî sistemle tek oturum hâlinde yapılacak ve 120 dakika sürecektir.
Evet, öğretmenler yurt dışında çalışabilirler. Ancak bunun için lisans veya lisansüstü düzeyde bir eğitim görmüş olmaları ve o ülkenin kurallarına uymaları gerekmektedir. Öğretmenler ayrıca, ulusal mevzuatlarının belirlediği sertifikalar ile de yurt dışında çalışma izni almak zorundadır. Bu sertifikalar arasında Uluslararası Eğitim Akreditasyonu, Uluslararası Öğretmen Sertifikası ve İngilizce Sertifikası bulunmaktadır.