E-İmza Sorgulama


Sponsorlu Bağlantılar

E-İMZALI EVRAK NASIL KONTROL EDİLEBİLİR? 2. Doğrulama adresinin yanında yer alan karekod'u, akıllı telefon ve benzeri bir cihaz ile okutarak kontrol edebilirsiniz. (Bu işlemin yapılabilmesi için kullandığınız cihazda karekod uygulamasının yüklü olması gerekmektedir.)
E-İmza sorgulama, e-imzalı belgelerin doğruluğunu veya temsilcisine ait sertifikanın geçerlilik durumunu kontrol etmek amacıyla E-İmza İdaresi tarafından sunulan bir hizmettir. Basitçe, e-imza sorgulama, e-imza sahibinin lisanslı bir kuruluştan alınmış bir e-imza sertifikasının geçerli bir hale gelmiş olup olmadığının doğrulanmasıdır. E-İmza sorgulama, belgelerin geçerliliğini veya e-imza sahibinin sertifikalarının geçerlilik durumunu kontrol etmek amacıyla kullanılan bir web arayüzü aracılığıyla yapılmaktadır. E-İmza sorgulama işlemleri, öncelikle göndericinin (yani e-imza sahibinin) lisanslı bir kuruluştan almış olduğu e-imza sertifikasına dayanmaktadır. Bu sertifika, doğrulanıp onaylanması gereken e-imzalı belgelerin geçerliliğini kontrol etmek için kullanılır. E-İmza sertifikasının, beklenen doğrulama sonuçlarına ulaşılmasını sağlamak için, göndericinin sahip olduğu doğrulama altyapısının güncel ve güvenilir olması gerekir.

e-Devlet Kapısı sistemi, güvenlik amaçlı olarak elektronik sertifika kullanmaktadır. Erişiminizin güvenli olup olmadığını adres çubuğunda yer alan adresin http değil https ile başlamasından ve tarayıcı uygulamasındaki kilit resminden anlayabilirsiniz.
Yasal olarak geçerli bir E-Imza, sertifika sahibinin gerçek kimliğinin doğrulanmış olduğunu göstermek için üçüncü taraf tarafından yetkilendirilmiş bir sertifikayla desteklenir. Bu sertifikayı teyit etmek için bazı önemli bilgileri kontrol etmeniz gerekir. Bunlar, sertifikayı düzenleyen kuruluşun adı, gerçekleştirilen işlemleri ve sertifikanın son kullanma tarihidir. Eğer bu bilgiler eşleşmiyorsa, E-Imza geçersizdir.

e-İmza Başvuru İşlemleriOnline olarak ön başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra ön başvuru kodunuz ve başvuru belgeleri ile PTT Müdürlüklerimizi ziyaret ederek bireysel e-İmza başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
E-İmza kullanmak için bir elektronik sertifika kuruluşundan bir tane almanız gerekir. E-imza kuruluşları arasında; TurkTrust, Buğra Güvenlik, E-Güvenlik, E-Tugra, Suncert, Anzen ve Digitürk gibi firmalar yer alıyor. Söz konusu firmalara internetten ulaşabilirsiniz.

Gönderiniz anlaşmalı kurye firması ile 15 gün içinde tarafınıza ulaştırılacaktır.
Bir elektronik imza ortak sertifika sağlayıcısı tarafından onaylanması gereken bir dijital imzadır. Bu onay için, herhangi bir durumda, sürenin ne kadar olacağını tahmin etmek mümkün değildir. Ortak sertifika sağlayıcılarının bu işlemi tamamlamaları için herhangi bir zorunlu süreye tabi olmadıklarından, elektronik imza süreci birkaç dakikadan birkaç haftaya kadar değişebilir.

E-imza, el ile atılan ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. E-imza, elektronik işlemlerde gönderilen bilginin gönderim sırasında değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler.
E-İmza, bir kişinin varlığını doğrulayıp, güvenilir bir biçimde bir işlemi onaylamak için izin verdiği elektronik bir imzadır. Bir e-imzanın kime ait olduğu, imzayı oluşturan kişinin kimliğini doğrulamak için sertifikalar veya başka benzer yöntemler kullanarak tespit edilebilir.

Elektronik imza sertifikaları Türk vatandaşları için 3 yıl, yabancı uyruklular için 1 yıl süre ile geçerlidir.
E-imza süresi kişiye göre farklılık gösterebilir, ancak genel olarak bir e-imza için geçerli süre 30 yıl olabilir.

Sertifikanın geçerlilik süresinin başlangıç ve bitiş tarihleri (Kamu SM sertifikalarının geçerlilik süresi, sertifika üretildiği anda başlar, tam 3 yıl sonra biter.)
E-İmza geçerliliği, kullanılan imza tipine ve onaylayan firmaya bağlı olarak değişebilir. Bazı belgelerle ilgili her yıl güncellenmesi gereken e-imzalar olabilirken, diğerleri beş yıl kadar uzun bir süre geçerli kalacaktır.

Tüm programlar kurulu olduğu halde E-İmza sorunu devam ediyorsa bilgisayarınızdaki mevcut antivirüsü devre dışı bırakın; sorunun devam etmesi halinde bilgisayarınızın Denetim Masası Bölümü'nden Windows Update kısmını kontrol edin. Güncelleştirmeleri denetledikten sonra işlemi bir daha deneyin.
E-İmza görünmemesi, muhtemelen e-imzanızın bilgisayarınıza uygun olmadığı anlamına gelir. Windows kullanıcıları, imzalarının uyumlu olduğundan emin olmak için Microsoft İmzalama Sihirbazını indirip kullanabilirler. Mac OS kullanıcıları, imzalarının basit bir dosya türü olduğundan emin olmalı ve doğru biçimlendirmeyi kontrol etmelidir. Ayrıca, başka bir cihaza kaydedilmemiş bir e-imza kullanmak, imzanızın görünmemesine sebep olabilir.