31. Madde Öğretim Görevlisi Ders Ücreti


Sponsorlu Bağlantılar

1- 2547 sayılı Kanunun 31.maddesine göre, öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim öğretim ve uygulamaları için öğretim görevlisi görevlendirilebilir.
Madde öğretim görevlisi, bir üniversite veya yüksek okul tarafından atanan ve öğretim görevlisine sahip olan bir profesördür. Madde öğretim görevlisi özel dersler vermek, ödevler hazırlamak, projeler yönetmek, konferanslar vermek ve öğrencileri seviyeli olarak eğitmek için sorumludur. Buradaki sorumlulukların yanı sıra öğretim görevlileri ayrıca akademik danışmanlık, rehberlik ve yaşam danışmanlığı sunabilirler. Madde öğretim görevlileri ayrıca çalışma gruplarına liderlik etmek, özellikle üstünlük programları veya lisansüstü programları sunmak için de sorumlu olabilirler.

Özellikle 2023 yılı ek ders ücreti hesaplama, kadrolu öğretmen ek ders ücret hesaplama nasıl yapılır sorusu da karşımıza çıkacaktır. Ek ders ücreti hesaplama 2023 yılı Temmuz-Aralık brüt ücreti 46,70 TL olarak belirlenmiştir. Net ek ders ücreti ise 39,35 TL değerindedir.
Öğretim görevlisi ders ücreti kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı öğretim görevlileri dersleri ders ücreti talep etmektedirler. Bu ücretlerin ödenmesi genellikle iki yönlü olmaktadır; öğrencinin katkılarından ve üniversitenin kaynaklarından. Bazı durumlarda, ücret dersin kapsamına bağlı olarak değişebilir. Öğretim görevlileri, öğretim yılı boyunca sürdürülen dersler için sabit ders ücretleri alabilirler. Derslerin büyüklüğüne göre de ders ücretleri değişebilir.

Öğretim Görevlilerinin Ders Yükü:Öğretim görevlileri ise haftada asgari on iki saat ders vermekle yükümlüdür. Ancak yükseköğretim kurumlarının uygulamalı birimlerinde görev yapacak olan öğretim görevlileri için ders yükü aranmaz ve bunlara ders ücreti ödenmez.
Saat başına ders ücreti, her bir öğretmen için farklı olabilir. Bu nedenle, öğretmenlerin saatlik ücretlerini ne kadar kazanacağı öğrenmek için özel olarak görüşme yapmalısınız.