2. Kademe Okuma Yazma Sınavı 2022


Sponsorlu Bağlantılar

Okuma Yazma alanında YETİŞKİNLER II. KADEME EĞİTİMİ BELGESİ BELGESİ SEVİYE TESPİT SINAVI açılacaktır. Sınav, 19 Ocak 2021 tarihinde saat 13.00'da gerçekleştirilecektir.
Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan Halk Eğitim 2 Kademe Sınavlarının 2021 yılında 15 Haziran 2021 tarihinde başlamıştır. Sınavlar Nisan ve Mayıs ayları arasında farklı tarihlerde Erzurum’da gerçekleştirilmektedir. Sınav takvimi ve her sınav için bölge düzenleyicilerini Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Kademe Okuma-Yazma kursunu bitiren kişiler, 2. Kademe okuma-yazma kurslarına katılır. Bu 180 saatlik bir kurstur. Kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olanlar İlkokul diploması yerine geçen 2.Kademe Okur-Yazar Belgesini almaya hak kazanır.
Okuma Yazma ikinci kademe ile ilgili bir saat belirtilmemiş. Bu eğitime katılmak için, kursa kaydolmanız ve eğitim koordinatörüyle konuşmanız gerekmektedir; farklı okullar farklı süreleri önerebilir.

Yetişkinler II. Kademe Temel Eğitim Programı'nın amacı temel düzeyde okuma yazma bilen yetişkinlere; ilkokul düzeyinde eğitim öğretim ile bir üst öğrenime devam edebilecek bilgi, beceri ve tutumları kazandırmaktır.
Kademe sınavlarının yapılışı, sınavın içeriğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Sınavın içeriğine bağlı olarak, sınav sorularının eşit sayıda ve karmaşıklık seviyesi aynı olan öncelikli, ikincil ve üçüncü gruba ayrıldığı soru setleri oluşturulabilir. Sınav bir veya daha fazla kısım oluşturulabilir. Her kısım için kullanılabilecek soru türleri arasında çoktan seçmeli, doğru ya da yanlış, eşleştirme, kitapçık gibi soru türleri sayılabilir. Sınavda test cevaplama zaman sınırı belirlenebilir. Sınavda başarılı olmak için, konunun iyi bir şekilde çalışılması, sınav öncesinde sınav girişim çalışmalarının yapılması önerilmektedir.