Kitap Seçim Modülü 2023


Sponsorlu Bağlantılar

Millî Eğitim Bakanlığınca 2020-2021 eğitim öğretim yılında öğrencilere ücretsiz dağıtılacak ders kitapları, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yollandı.
Sanal ortamda, kütüphanenin internet sitesinde veya yerel kütüphaneden devletin verdiği kitapları alabilirsiniz. Ayrıca, resmi internet sitelerinden de bu tür kitapları satın alabilirsiniz. Devlet, oluşturduğu programlarla özellikle genç ve çocuk okurlara ücretsiz olarak kitaplar da temin edebilir.

www.eba.gov.tr adresine giriş yapınız. Açılan sayfada “Dersler” bölümüne tıklayınız. “Ders Kitapları” bölümüne tıklayarak istediğiniz dersin kitabına ulaşabilir, indirebilirsiniz.
Meb Kitaplarını çevrimiçi olarak en köklü satıcı Mağazamizdan temin edebilirsiniz. Ayrıca perakende satış mağazalarımızdan da yararlanabilirsiniz. Meb kitap satışının yanı sıra, internet üzerinden sadece e-book satışımız da mevcuttur. Bunun dışında, Meb kitap lisanslarını alma ve ücretsiz indirme seçeneklerini de sunmaktayız.

Böylece, ders kitaplarının ücretli olarak dağıtılmasının önü açıldı. Bakanlık kaynakları ise “ücretsiz kitap dağıtımı tasarrufunun devam edeceğini, bu konuda değişiklik yapılmayacağını” belirtti.
Meb Kitapları, okulların koşullarına göre resmi web sitesinden satılmaktadır. Ayrıca, özel satış noktaları da mevcuttur. Okullara bağlı olarak, satış noktalarının sayısı ve ürüne ulaşılabilirliği değişebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı bu yılda bir ilke imza atarak ücretsiz ders kitaplarının yanı sıra yardımcı kaynak kitapları da öğrencilere ücretsiz verecek. Türkiye genelinde bu yıl 100 milyon ücretsiz yardımcı kaynak kitap dağıtılacağı öğrenildi. Bu çerçevede bakanlık tarafından 81 ile kitaplar gönderildi.
Maalesef, Devlet kaynak kitap vermiyor. Kitabınızı satın almayı veya çevrimiçi bir kütüphaneden ücretsiz kitap edinmeyi deneyebilirsiniz.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN Millî Eğitim Bakanlığı tarafından mevcut eğitimi desteklemek, uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını telafi etmek için 1. Sınıftan 12. Sınıfa kadar hazırlanan yardımcı kaynak kitaplarının öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılacağını açıkladı.
Evet, Devlet bazı 1. sınıf öğrencileri için kitapları bedelsiz olarak sağlıyor. Öğrenci ve veli sınıf konusunda bir karar veriyor, eğer sınıf değişikliği gerekiyorsa bu durumda Devlet yeni kitapları ödemek zorundadır.

Ders kitabını kimler hazırlar? Ders kitapları hem kamu (Millî Eğitim Bakanlığı) hem de özel sektör tarafından hazırlanır. Hazırlık sürecinde yazar/yazarlar ile editör, dil uzmanı, görsel tasarımcı, program geliştirme uzmanı, ölçme ve değerlendirme uzmanı ile rehberlik uzmanı unvanlı/nitelikli kişiler görev alır.
Meb Kitapları, Egitim Bakanlığı tarafından belirlenen ulusal çerçevedeki konuları ele alan Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanmaktadır.

Kuralların ihlal edilerek bir kitabı çoğaltmak, dağıtmak, satmak 1 ila 5 yıl arasında hapis cezası gerektiren suçlar kapsamanında. Bu açıdan yasalarımızda sorun yok ama uygulamada bazı iyileştirmelerin olması gerekiyor.
Satmak suç değildir. Ne kadar özel durum olduğuna bağlı olarak, kitap satmakta özel durumlar olabilir. Örneğin, satışın yasal olmadığı bir durumda ya da ulusal ya da uluslararası kopyalama veya telif hakkı ihlal etme gibi riskleri barındıran bir durumda, kitap satmak için gerekli lisans veya izinler alınmamışsa suç sayılabilir.

Millî Eğitim Bakanlığının almış olduğu kararla, 2003-2004 eğitim-öğretim yılında ders kitapları Millî Eğitim tarihinde ilk defa ilköğretim öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtılmıştır.
Okul kitaplarını ücretsiz yapan birçok farklı şirket ve kuruluş vardır. Bazıları arasında Barnes & Noble, McGraw-Hill, Scholastic, Pearson Education, Cengage Learning, The Open Textbook Network ve OpenStax gibi büyük eğitim şirketleri bulunmaktadır. Ayrıca, küçük eğitim şirketleri ve koleksiyon organizasyonları da okulda ücretsiz e-kitaplar sağlayan çok sayıda kuruluş vardır.