E Okul Ders Kitapları


Sponsorlu Bağlantılar

www.eba.gov.tr adresine giriş yapınız. Açılan sayfada “Dersler” bölümüne tıklayınız. “Ders Kitapları” bölümüne tıklayarak istediğiniz dersin kitabına ulaşabilir, indirebilirsiniz.
Meb ders kitaplarını, Meb Kitap'ın resmi internet sitesi aracılığıyla ya da mobil uygulamasından satın alabilirsiniz. Ayrıca pek çok online kitap mağazasında da bu kitaplardan satın alabilirsiniz.

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) ilk olarak 2007 yılında hizmete sunuldu. Öğrenci ve velilerin ders programı, sınav bilgileri - sonuçları ve devamsızlık gibi pek çok bilgiye ulaşabildiği e-Okul VBS'ye öğrenci bilgileriyle giriş yapılıyor.
Hayır, bu bir web sitesi veya uygulama için okul öğrenci girişi değildir.

Millî Eğitim Bakanlığının almış olduğu kararla, 2003-2004 eğitim-öğretim yılında ders kitapları Millî Eğitim tarihinde ilk defa ilköğretim öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtılmıştır.
Okul ders kitapları ücretsiz olma zamanı, her okulda farklıdır. Öğrencilerin öğretmenleri tarafından onlara hangi kitaplar almaları gerektiğine bağlı olarak, okullar bir kısım kitapların ücretli veya ücretsiz olmasını sağlayabilirler. Öğrencilerin okulda başarılı olmaları için almaları gereken kitaplar genellikle bedava verilir. Bazı okullarda bazı kitaplar ücretli olabilir, bu durum öğrencinin kendisine ait olan özel kitapları ödemeyeceği anlamına gelmez.

Milli Eğitim Bakanlığı Kültür Yayınları
Meb Kitapları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Yurt İçi ve Yurt Dışı yayınlanmaktadır.

DUVAR - 2003-2004 eğitim öğretim yılından itibaren ders kitapları, bakanlık tarafından öğrencilere ücretsiz olarak verilmeye başlandı. Millî Eğitim Bakanlığı'nın verilerine göre, 2003-2021 yılları arasında 3 milyar 550 milyon ders kitabı dağıtımı yapıldı.
Hayır, ders kitapları genelde belirli bir fiyat üzerinden satılmaktadır. Ancak, bazı üniversitelerin online kütüphane sayfalarında okuyuculara ücretsiz erişim sağladığı ders kitapları da vardır. Ayrıca, kullanılmamış veya ikinci el kitapların satın alınabileceği online alışveriş siteleri de mevcuttur.

Geçtiğimiz 2021-2022 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk defa yapılan uygulamayla yardımcı kaynak kitaplar öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılmış ve Muğla genelinde 110 bin yardımcı kaynak kitap öğrencilere ulaştırılmıştı.
Meb Kitap ürünlerinin çoğu ücretsiz olarak sunuluyor. Bu ürünler arasında, çocuklar için kitaplar, öğretmen ve veliler için destek materyalleri, hikâye kitapları ve daha fazlası bulunmaktadır.

e-Okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından velileri ve öğrencileri bilgilendirmek amacıyla kuruldu. Karnelerin veriliş tarihinden önce öğrenciler sınavlarda aldıkları puanları görebiliyorlar. 1. dönem 23 Ocak 2023'te sona erecek.
E-Okul sistemi, 2019-2020 eğitim öğretim yılında kullanılmaya başlanmıştır ve 2023'te kapatılacaktır.

E-Okul karne döneminde öğrencilerin erişimine açık olmaya devam edecek. Not girişinin tamamlanması e- Okul'un kapanması olarak tanımlanıyordu. Ancak yeni uygulamada e Okul karne gününe kadar ekranı açık kalmaktadır.
Hayır, E-Okul henüz kapatılmamıştır.